Ellen T.
Ellen T. Ellen T.

Ellen T.

Teos
34,00 €
Sisältää alv. 10 %

Ellen Thesleffin työ ja elämä Euroopan metropoleissa ja hänen siellä rakentamansa tiivit taiteilija- ja älymystöverkostonsa.

Toimitusaika 2 - 6 työpäivää
Tuotenumero 978-951-851-938-9

Schreck Hanna-Reetta – Turpeinen Iida – Mäkijärvi Annukka

Ellen Thesleff (1869–1954) on yksi maamme ensimmäisistä symbolisteista ja ekspressionisteista ja yksi merkittävimmistä pohjoismaalaisista maalareista. Hän elää kiehtovan ja rikkaan elämän ja on edelläkävijä aikana, jolloin naistaiteilijoiden on vaikea saada tunnustusta. Thesleff on poikatukkainen radikaali, joka tekee, mitä tahtoo ja elää taiteelleen. Hän vihaa opettamista, mutta rakastaa rahaa, joka antaa hänelle mahdollisuuden matkustaa, asua ulkomailla ja maalata.

Sarjakuvaromaani kertoo Ellen Thesleffin työstä ja elämästä Euroopan metropoleissa ja hänen siellä rakentamistaan tiiviistä taiteilija- ja älymystöverkostoista. Teos rakentuu kolmen Thesleffille keskeisen paikan, symbolismin Pariisin, boheemin Firenzen ja Ruoveden Murolen luonnon ympärille. Sarjakuva kertoo Ellenistä ja taiteilijoista modernisaation myllerryksessä. Teos pohjaa Hanna-Reetta Schreckin vuonna 2017 julkaistuun Thesleff-elämäkertaan ja kuvaa sarjakuvan keinoin niitä puolia historiassa ja taiteilijan elämässä, joita perinteinen tutkimuskirjallisuus ei tavoita. 112 s.



Lähiaikoina ilmestyvät uudet sarjakuvajulkaisut
20,00 €

Strippisarjakuva oikeistohipeistä, bisnespöhinästä ja toksisesta positiivisuudesta. Ilmestyy maaliskuussa.

14,00 €

Sympaattinen opaskertomus koti- ja palstaviljelystä kaupunkilaisille. Ilmestyy maaliskuussa,

32,95 €

Kertomus Hitlerin hallitsemassa Euroopassa, jossa natsit ovat kissoja ja juutalaiset hiiriä. Ilmestyy maaliskuussa.