Carl Barksin Aku Ankka 6
EgmontBarksin kaikki ankkasarjakuvat julkaistaan suomeksi alkuperäisessä ilmestymisjärjestyksessä albumisarjana. Osa 6.
Barks Carl
Carl Barks on kaikkien aikojen rakastetuin Aku Ankka -taiteilija, jonka ikivihreät sarjakuvaseikkailut huvittavat javiihdyttävät aina uusia lukijasukupolvia kekseliäisyydellään ja vauhdikkaalla kuvituksellaan.
Tarinassa Kovan onnen raha Aku erehtyy ostamaan jäätelöä harvinaisella kolikolla, ja kertomuksessa Maja meren rannalla hän hankkii rantamökin, joka osoittautuu pahaksi pettymykseksi. Pitkä seikkailu Jäämaan aarre vie ankat Alaskaan etsimään kadonnutta kultaa ja viemään penisilliiniä pohjoisen asukkaille. 48 s.
Eläimet lensivät ensin kertoo avaruuden valloituksen uskomattomista vaiheista. Ilmestyy maaliskuussa.
Irtonaista revittelyä satufantasian ja todellisuuden kartoittamattomassa rajamaastossa. Ilmestyy maaliskuussa.
Veijaritarina on täynnä nekromantiaa, vedonlyöntiä, vehkeilyä, kultisteja ja liivatetta! Ilmestyy helmikuussa.
Samuraijänis Usagi Yojimbon vaeltaessa halki shôgunin hallitseman Japanin. Ilmestyy maaliskuussa.
Corto Maltese sotkeutuu 1920-luvun Meksikossa aseiden salakuljetukseen. Ilmestyy helmi-huhtikuussa.
Nemin ystäväpiiri ja perhe on tuonut omat mausteensa sarjan huumoriin.
Albumiin on koottu Van Hornin velmuimpia kertomuksia. Ilmestyy maaliskuussa
Praedorin 40-vuotisjuhla-albumi kertoo Ferronin viimeisen seikkailun. Ilmestyy maaliskuussa.
Sammy ja Jack saavat keikan. He suojelevat jalkapallojoukkuetta. Ilmestyy maaliskuussa.
Barksin kaikki ankkasarjakuvat julkaistaan suomeksi alkuperäisessä ilmestymisjärjestyksessä albumisarjana. Osa 14. Ilmestyy maaliskuussa.
Frank Millerin rankka tulkinta Marvelin sokeasta kostajasta. Ilmestyy maaliskuussa.
Paha Roope toisesta ulottuvuudesta tavoittelee rinnakkaisulottuvuuksien onnenlantteja. Ilmestyy maaliskuussa.
Erikoislaatuinen suhte syntyy Texin ja nuoren ja peräänantamattoman etsintäkuulutetun Andy Wilsonin välille. Ilmestyy maaliskuussa.
Kalevan kaupunginosa on mystinen portti myyttien dimensioon! Ilmestyy maaliskuussa.