Tulevaisuuden arabi 1
Tulevaisuuden arabi 1 Tulevaisuuden arabi 1

Tulevaisuuden arabi 1

WSOY
25,91 €
Sisältää alv. 14 %

Bestsellersarjakuva lapsuudesta Gaddafin ja al-Assadin diktatuureissa.

Toimitusaika 2 - 6 työpäivää
Tuotenumero 952-01-1159-5

Sattouf Riad

Moninkertaisesti palkitun ranskalais-syyrialaisen sarjakuvantekijän omaelämäkerrallisen trilogian aloitusosa avaa näkymän perhe-elämään 1980-luvun Libyassa ja Syyriassa.

Kun ranskalaisen äidin ja syyrialaisen isän poika Riad on kaksivuotias, isä ottaa vastaan opettajanviran Tripolissa. Koko perhe muuttaa Pariisista Libyaan ja sieltä parin vuoden päästä isän kotikylään Syyriaan. Isä-Sattouf on panarabialaisen aatteen puolestapuhuja, joka uskoo arabidiktaattoreiden edustamaan edistykseen ja haluaa kasvattaa pojastaan "ulevaisuuden arabin".

Huumorin sävyttämä sarjakuva kertoo omakohtaisesti vaalean pikkupojan ja hänen perheensä elämästä kahden kulttuurin välissä 1980-luvun Ranskassa ja Lähi-idässä. 160 s.

 

 

Lähiaikoina ilmestyvät uudet sarjakuvajulkaisut
39,95 €

Eläimet lensivät ensin kertoo avaruuden valloituksen uskomattomista vaiheista. Ilmestyy maaliskuussa.

29,95 €

Irtonaista revittelyä satufantasian ja todellisuuden kartoittamattomassa rajamaastossa. Ilmestyy maaliskuussa.

25,00 €

Veijaritarina on täynnä nekromantiaa, vedonlyöntiä, vehkeilyä, kultisteja ja liivatetta! Ilmestyy helmikuussa.

36,95 €

Samuraijänis Usagi Yojimbon vaeltaessa halki shôgunin hallitseman Japanin. Ilmestyy maaliskuussa.

30,50 €

Corto Maltese sotkeutuu 1920-luvun Meksikossa aseiden salakuljetukseen. Ilmestyy helmi-huhtikuussa.

12,10 €

Nemin ystäväpiiri ja perhe on tuonut omat mausteensa sarjan huumoriin.

21,95 €

Albumiin on koottu Van Hornin velmuimpia kertomuksia. Ilmestyy maaliskuussa

25,00 €

Praedorin 40-vuotisjuhla-albumi kertoo Ferronin viimeisen seikkailun. Ilmestyy maaliskuussa.

16,95 €

Sammy ja Jack saavat keikan. He suojelevat jalkapallojoukkuetta. Ilmestyy maaliskuussa.

13,20 €

Barksin kaikki ankkasarjakuvat julkaistaan suomeksi alkuperäisessä ilmestymisjärjestyksessä albumisarjana. Osa 14. Ilmestyy maaliskuussa.

25,95 €

Frank Millerin rankka tulkinta Marvelin sokeasta kostajasta. Ilmestyy maaliskuussa.

13,95 €

Paha Roope toisesta ulottuvuudesta tavoittelee rinnakkaisulottuvuuksien onnenlantteja. Ilmestyy maaliskuussa.

25,95 €

Erikoislaatuinen suhte syntyy Texin ja nuoren ja peräänantamattoman etsintäkuulutetun Andy Wilsonin välille. Ilmestyy maaliskuussa.

17,00 €

Kalevan kaupunginosa on mystinen portti myyttien dimensioon! Ilmestyy maaliskuussa.